Yolculuk Öncesi Yapılması Gerekenler

Araba yolculuğu öncesinde ve yolculuk esnasında pek çok yapılması gereken zorunluluğu beraberinde getirir. Araba yolculukları öncesinde yapılması gerekenler genellikle uzun yola çıkacak kişiler için gerekli olsa da şehir içinde olacak kişiler de gerek görmesi durumunda yolculuk öncesi yapılması gerekenleri uygulayabilir.

Yolculuk Öncesi Ne Yapılır?

Yolculuk öncesi ilk yapılması gereken aracın gerekli bakım ve muayenelerden geçirilmesidir. Yolda aracın arızalanmaması ya da araç içindekileri olumsuz etkileyecek herhangi bir durum yaşatmaması için öncelikle aracın bakımı ve gerekli muayeneleri yapılmalıdır. Bu sayede sorunsuz bir yol deneyimi yaşanabilir.
Yolculuk öncesi yapılması gereken bir diğer şey araç içini yolculuğun uzunluğuna göre yolculukla uyumlu konuma getirmektir. Yolculuk ne kadar uzun olacaksa kişiler tedbir amacı ile yanında o şekilde eşya taşımalıdır. Yolculuğa tek başına değil de birden fazla kişi için çıkılacaksa yol boyu konforun sağlanması adına araç yastıkları, minder ve küçük bir battaniye kişilerin yanında bulunabilir. Bunun dışında araç içerisinde yemek yenmesi önerilmese de yolda yemek yiyecek bir şeyin olmaması durumunda acıkmalara karşı dökülüp taşmayacak ve mümkünse koltuğa döküldüğü zaman koku yapmayacak ürünler yolculuğa alınmalıdır. Örneğin süt almak çok da mantıklı bir seçim gibi görülmemektedir.
Yolculuk öncesinde tüm bu durumlar sağlandıktan sonra kişiler gerekli belgeleri temin ettiğinden emin olmalıdır. Ehliyet, ruhsat gibi belgelerin olmaması durumunda yolda bir çevirme bile kişileri olabildiğince uzun oyalayabilir. Ehliyet ya da ruhsat dışında kimlik belirlemeye yarayan nüfus cüzdan belgesi gibi bir belge de yolculuğa çıkan kişilerin yanında mutlaka olmalıdır.

Yolculuk Öncesi Kaza Önlemi

Araç bakımı yapıldıktan sonra bile aracın kaza yapma veya içindekilerin herhangi bir hasarda yaralanma riski vardır. Bu risk tamamıyla ortadan kaldırılmasa bile kişilerin bu riski sıfıra indirmesi mümkündür. Emniyet kemeri araç içerisinde var olan kişileri savrulmalardan ve ağır yaralanmalardan kurtaracak en önemli etkendir. Bu sebeple de yola çıkmadan önce sadece arabayı kullanacak olan kişi değil aracın içindeki herkes emniyet kemerini takmalıdır. Sadece ön koltuktakilerin takması yeterli değildir, arka koltuktakiler de mutlaka kemer takmalıdır.